Jak powinniśmy żywić nasze zwierzaki?

Gotowane czy suche?

Prawda jest taka że, aby gotowe pożywienie wyszło naszemu pupilpwi na zdrowie karma powinna być dobrej jakości, odpowiednio zbilansowana pod względem zawartości białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Trzeba się niestety trochę namęczyć, aby ugotować taki posiłek samodzielnie. Nie wolno karmić psa czy kota gotową karmą, przypadkowo kupowaną w supermarketach.

 Dobrej jakości, gotowe suche karmy, przeznaczone są odpowiednio dla zwierząt młodych, starych, żyjących na zewnątrz, pracujących i uprawiających sporty. Są dokładnie zbilansowane pod względem wszystkich składników pokarmowych. Możemy przygotowane z nich porcje uzupełniać białym serem, jogurtem, kefirem, warzywami, zarówno gotowanymi jak i surowymi. Dodanie do suchej karmy białego sera lub jogurtu w objętości ok. 1/4 porcji nie zaszkodzi, a znacznie poprawia smak posiłku. Wszystko należy jednak robić z umiarem i obserwować samopoczucie swojego pupila po każdym posiłku.

diety

W przypadku gotowych suchych karm nie powinno być problemu odnośnie ilości podawanego jedzenia, ponieważ na opakowaniu jest dokładny opis ilości przypadającej na wagę danego psa.

Gotowane, przygotowywane przez nas posiłki nie są żadnym zagrożeniem dla zdrowia zwierzęcia, pod warunkiem ze posiadamy wiadomości na temat tego, co muszą one zawierać. Jeśli w diecie psa znajdzie się mięso, tłuszcz, biały ser, warzywa i węglowodany, to na pewno jego zdrowie nie ucierpi z powodu błędów żywieniowych. Należy pamiętać, ze mięso drobiowe i wieprzowe zawsze podajemy gotowane. Podroby mogą zawierać zarówno te najlepsze jak i najgorsze składniki, dlatego najbezpieczniej wybierać cielęce i również gotować. Warto także dawać psu kostki i chrząstki cielęce, które są niezastąpionym źródłem minerałów i składników budujących chrząstkę.

Unikać należy warzyw strączkowych, cebulowatych i wszystkich tych, które pryskane są środkami ochrony roślin, a więc kalafiorów czy brokułów. Nie jest prawdą, że psy nie mogą jeść ziemniaków. Skrobia ziemniaczana jest faktycznie trudno przyswajana przez psy, ale z umiarem i w niewielkich ilościach zwierzęta uczą się ją rozkładać. Nie należy podawać ziemniaków nietłuczonych w całości, ale puree może być doskonałym składnikiem diety. Makarony i kasza może uczulać (choć wcale nie musi). Musimy również zdawać sobie sprawę, ze w tłuszczach rozpuszczają się witaminy, więc są one potrzebne w diecie, ale tylko w odpowiednich ilościach. Jeżeli np. mięso jest bardzo tłuste to nie łączymy go już z olejem czy masłem. Nie wolno podawać zwierzakom czekolady i wyrobów czekoladobodobnych, potraw słonych, ostrych, konserw czy wędlin. Ale według zasady „wszystko z umiarem”, nie popełnimy zbrodni, a naszemu pupilowi nic się nie stanie, jeśli otrzyma w nagrodę podczas zabawy kawałek serka czy kiełbaski.

Układając dietę domową bierzemy pod uwagę:

temperament
ruchliwość
tryb życia, jaki narzucamy zwierzęciu
cechy indywidualne

Każdy organizm ma swój własny metabolizm i może inaczej przyswajać niektóre potrawy!

Karmy dostępne w Gabinecie Weterynaryjnym Podaj Łapkę: