Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć!

Wiele osób zastanawia się, czy warto szczepić zwoje zwierzaki. Oczywiście, że warto! Nawet trzeba! Szczepiony powinien być każdy pies i kot (także taki, który żyje wyłącznie w domu). Bardzo wiele groźnych chorób możemy przynieść do domu na butach, odzieży etc. Dlatego należy zaszczepić naszego pupila zanim zachoruje na chorobę, która może spowodować jego cierpienia albo nawet nam go odebrać.

Ważne:
  • Szczepienie przeciwko wściekliźnie u psów jest obowiązkowe.
  • Wszystkie psy powyżej 3 miesiąca życia powinny być zaszczepione raz w roku.
  • Koty wychodzące, będą potrzebowały dodatkowo kompletu szczepień przeciwko wściekliźnie i białaczce włącznie.
  • Przed szczepieniem na białaczkę konieczne jest zrobienie zwierzęciu testu, który pozwala wykryć wirusa we krwi, a uzyskanie wyniku negatywnego pozwala na szczepienie.
  • Pamiętajmy, że nasze zwierzaki w późniejszym życiu muszą mieć również szczepienia przypominające w terminach wyznaczonych przez lekarza weterynarii.
szczepienia-1

Poniżej podaję przykładowy kalendarz szczepień dla szczeniaka i kociaka, jednak lekarz prowadzący zawsze dostosowuje program szczepień do indywidualnych potrzeb pacjenta:

ok 6 tyg. życia parwowiroza i nosówka
ok 9 -10 tyg. życia parwowiroza i nosówka, koronowiroza, zakaźne zapalenie wątroby, kaszel kenelowy, leptospiroza
12 - 14 tyg. życia nosówka, parwowiroza, koronowiroza, zakaźne zapalenie wątroby, kaszel kenelowy, leptospiroza, wścieklizna
ok 8-12 tyg. życia panleukopenia, herpeswiroza, kaliciwiroza
ok 11-14 tyg. życia panleukopenia, herpeswiroza, kaliciwiroza, chlamydioza