Jak to zrobić, żeby wyjechać z naszym zwierzakiem za granicę?

Aby tego dokonać i być pewnym że nie zostaniemy zatrzymani na granicy, musimy zaznajomić się z wymogami, jakie stawia nam prawo obowiązujące w kraju, do którego się udajemy.

Każde państwo ma swoje rozporządzenia i dyrektywy, które określają warunki przemieszczania zwierząt domowych w celach niehandlowych z zachowaniem ich zdrowia.

W każdym przypadku zwierzę musi posiadać paszport wydany przez lekarza weterynarii upoważnionego przez właściwe władze, który wykazuje, że zwierzę jest zdrowe i może odbyć podróż do danego miejsca.

Paszport jest świadectwem zdrowia zwierzęcia. Zawiera potwierdzenie badania klinicznego oraz udokumentowanie szczepienia przeciw wściekliźnie.

Aby otrzymać paszport zwierzę musi być oznakowane.

paszporty-1
chip

Uwaga!

Dotychczas jako metodę oznakowania dopuszczano także tatuaż, jednak od lipca 2011 roku przepisy uległy zmianie i jedynym sposobem oznakowania zwierzęcia jest wszczepienie mu elektronicznego mikroprocesora, zwanego czipem (lub mikroczipem)

Implantacja mikroczipu to jedyna obowiązująca metoda oznakowania zwierząt towarzyszących w podróży!

Czynność implantacji mikroczipu jest zdecydowanie czynnością lekarsko-weterynaryjną i może być wykonana tylko przez lekarza weterynarii.

Mikroczip zostaje zaimplantowany po lewej stronie szyi, w połowie jej długości.

Do implantacji nadają się mikroczipy różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO 11784.

Czytniki do odczytywania mikroczipów mogą być też różnych firm pod warunkiem, że spełniają normę ISO 11785.