Dermatologia weterynaryjna zwierząt dotyczy wszystkich problemów, jakie może mieć pupil ze swoją skórą. Jeśli twój pupil się drapie, wygryza, dziwnie potrząsa uchem, mogą to być objawy schorzeń dermatologicznych.
Najczęściej wykonywany test diagnostyczny. Jedno z najprostszych i najszybszych badań pozwalających rozpoznać wiele schorzeń o podłożu pasożytniczym.
Ocena włosa pod mikroskopem. Oceniamy: fazę wzrostu włosa, rozkład barwnika w pojedynczym włosie, itp. Często znajdujemy pasożyty skórne, takie jak nużeńce bądź cheyletielle.
Badanie kanałów słuchowych zewnętrznych za pomocą videootoskopu, czyli wziernika zakończonego źródłem światła i kamerą. Wykonujemy je między innymi przy podejrzeniach obecności ciała obcego w uchu, podejrzeniu przerwania błony bębenkowej i w wielu innych przypadkach. Dzięki wbudowanej kamerze oraz dużemu monitorowi, obraz spod videootoskopu może równocześnie oglądać lekarz i opiekun zwierzęcia.
Dzięki niemu można dokonać posiewu, dającego odpowiedź, czy źródło infekcji ma charakter bakteriologiczny, czy też grzybiczy.
Dotyczy wydzieliny z uszu zwierząt oraz zmian skórnych. Odbywa się pod mikroskopem. Dzięki cytologii lekarz może zaproponować trafne leczenie już podczas pierwszej wizyty w klinice.
Biopsja skóry to jedno z badań dostarczających lekarzowi weterynarii informacji na temat patologicznych procesów zachodzących w skórze naszego pupila. Najczęściej wykorzystuje się biopsję aspiracyjną cienkoigłową.
To testy dające możliwość ustalenia, czy nasze zwierzę nie cierpi na nawracającą alergię na któryś z testowanych alergenów. Wykonuje się testy na 20 najczęściej spotykanych alergenów. W naszym gabinecie zlecamy testy z krwi. Dzięki ich wynikowi można podjąć odczulanie zwierzęcia.
Dermatolog jest w stanie skutecznie zdiagnozować większość chorób nękających skórę naszych podopiecznych. Dzięki zaawansowanym metodom diagnostycznym możliwe jest rozpoznanie schorzenia, a następnie zaplanowanie konkretnego leczenia.
W naszym gabinecie problemami dermatologicznymi zajmuje się specjalista chorób wewnętrznych lek. wet. Joanna Zubkiewicz
Przychodnia do diagnostyki zwierząt wykorzystuje m.in. urządzenie wytwarzające promieniowanie jonizujące – zdjęciowy aparat rentgenowski. Pracownia rentgenowska, w której to urządzenie jest stosowane, została uruchomiona na podstawie zezwolenia wydanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Przychodnia kontroluje narażenie pracowników oraz osób postronnych w oparciu o środowiskową dozymetrię prowadzoną przez akredytowane laboratorium.
Właściwie zabezpieczone ściany oraz stropy pracowni, przyjęte metody pracy, wdrożone procesy i procedury, jak również regularne odczyty dawek gwarantują, że działalność w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące prowadzona przez szpital nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko.