Przegląd/bilans/profilaktyka
Każdy pies czy kot – jako nasz przyjaciel i członek rodziny – zasługuje na coroczny przegląd stanu zdrowia. Profilaktyczna kontrola weterynaryjna obejmuje: badanie kliniczne, ocenę kondycji zwierzęcia, omówienie planu żywienia, profilaktykę przeciwpasożytniczą oraz uzupełnienie szczepień chroniących przed chorobami zakaźnymi. Niejednokrotnie możemy się przekonać, że zwierzę nie sygnalizuje pierwszych oznak toczącej się choroby. Czasami z góry zakładamy, że zmiany w zachowaniu pupila – takie jak mniejsza aktywność fizyczna, niechęć do zabawy, słabszy apetyt, senność – wynikają z jego wieku lub charakteru. Opiekun zwierzaka, żyjący z nim na co dzień, zazwyczaj jest w stanie zauważyć niepokojące symptomy – ale to lekarz weterynarii ma możliwość głębszego spojrzenia na problem, powiązania zgłaszanych objawów i wskazania obszarów wymagających dalszej diagnostyki (np. zasugerowanie dodatkowych badań). Nierzadko okazuje się, że u pozornie zdrowego zwierzaka rozwija się właśnie choroba serca, tarczycy, zębów czy stawów – a wczesne jej wykrycie pozwala zaplanować leczenie, zanim stan zdrowia i samopoczucie naszego pupila ulegnie pogorszeniu. Wiek to tylko wskazówka do wzmożonej obserwacji, aby w porę zadbać o komfort życia naszego przyjaciela.

W skład bilansu zdrowia wchodzą między innymi:
● oględziny pupila – podczas tego badania lekarz ocenia wygląd skóry i sierści, kolor błon śluzowych, nawodnienie, sposób poruszania się zwierzęcia, a także stan jamy ustnej oraz zębów. To właśnie zęby są szczególnie ważnym elementem badania, o którym nie wolno zapominać, w szczególności u psów ras małych – u nich zaleca się kontrolę jamy ustnej nawet 2 razy do roku, ze względu na częste problemy z kamieniem nazębnym i chorobami z tym związanymi.
● osłuchanie serca – podczas, gdy lekarz osłuchuje tony serca, należy zachować ciszę i nie zadawać pytań. To badanie jest szczególnie istotne u ras obciążonych problemami kardiologicznymi, jak np. rasy małe i miniaturowe, cavalier king charles spaniele czy dobermany. W tym miejscu warto wspomnieć o pomiarze ciśnienia krwi, który jest również istotny (szczególnie u zwierząt starszych lub cierpiących na choroby towarzyszące)
● kontrola wagi oraz kondycji ciała, tzw. BCS (body condition score ) – pozwala ocenić ogólną formę pupila. Przebywając na co dzień ze zwierzakiem, możemy nie zauważyć, jak zmienia się jego kondycja. Regularne pomiary pozwolą na bieżąco modyfikować dietę i aktywność naszego podopiecznego, aby utrzymać go w najlepszej kondycji. Nagłe spadki bądź wzrosty wagi mogą być również symptomem rozwijającej się choroby.
● przegląd szczepień i odrobaczeń oraz zalecenie ewentualnych dodatkowych badań, uwzględniających stan zdrowia, wiek oraz zgłoszone przez Opiekuna obserwacje i uwagi.