W skład bilansu zdrowia wchodzą między innymi:
● oględziny pupila – podczas tego badania lekarz ocenia wygląd skóry i sierści, kolor błon śluzowych, nawodnienie, sposób poruszania się zwierzęcia, a także stan jamy ustnej oraz zębów. To właśnie zęby są szczególnie ważnym elementem badania, o którym nie wolno zapominać, w szczególności u psów ras małych – u nich zaleca się kontrolę jamy ustnej nawet 2 razy do roku, ze względu na częste problemy z kamieniem nazębnym i chorobami z tym związanymi.
● osłuchanie serca – podczas, gdy lekarz osłuchuje tony serca, należy zachować ciszę i nie zadawać pytań. To badanie jest szczególnie istotne u ras obciążonych problemami kardiologicznymi, jak np. rasy małe i miniaturowe, cavalier king charles spaniele czy dobermany. W tym miejscu warto wspomnieć o pomiarze ciśnienia krwi, który jest również istotny (szczególnie u zwierząt starszych lub cierpiących na choroby towarzyszące)
● kontrola wagi oraz kondycji ciała, tzw. BCS (body condition score ) – pozwala ocenić ogólną formę pupila. Przebywając na co dzień ze zwierzakiem, możemy nie zauważyć, jak zmienia się jego kondycja. Regularne pomiary pozwolą na bieżąco modyfikować dietę i aktywność naszego podopiecznego, aby utrzymać go w najlepszej kondycji. Nagłe spadki bądź wzrosty wagi mogą być również symptomem rozwijającej się choroby.
● przegląd szczepień i odrobaczeń oraz zalecenie ewentualnych dodatkowych badań, uwzględniających stan zdrowia, wiek oraz zgłoszone przez Opiekuna obserwacje i uwagi.
Przychodnia do diagnostyki zwierząt wykorzystuje m.in. urządzenie wytwarzające promieniowanie jonizujące – zdjęciowy aparat rentgenowski. Pracownia rentgenowska, w której to urządzenie jest stosowane, została uruchomiona na podstawie zezwolenia wydanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Przychodnia kontroluje narażenie pracowników oraz osób postronnych w oparciu o środowiskową dozymetrię prowadzoną przez akredytowane laboratorium.
Właściwie zabezpieczone ściany oraz stropy pracowni, przyjęte metody pracy, wdrożone procesy i procedury, jak również regularne odczyty dawek gwarantują, że działalność w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące prowadzona przez szpital nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko.